Today, I spent $108.44, including $29.80 in ground beef (I'll share how I prep it later this week!), $8.98 in olive oil, asparagus for $.98/lb, and *lots* of rice and beans!
Beans and lentils are almost always cheapest out of the bulk bins, but I was a bit surprised to find that a 10 lb. bag of rice in the aisles was cheaper than bulk rice. I bought the 10 lb. bag for $4.54, whereas the bulk bin was $.54/lb - making 10 lb. $5.40. Occasionally, the packaged product is on sale or has a coupon making it cheaper as well. If you're shopping in bulk, always double check that the packaged version isn't a better deal!
Our everyday oatmeal breakfast is made with steel cut oats, bought in bulk for $.63/lb.
Bulk tea bags! It doesn't get much cheaper for this variety. I get chamomile, lemon ginger, orange spice, chai, peppermint, green tea, and earl grey here.
Frozen spinach is so versatile, and SO cheap! I especially like adding it to my beans, sausage and greens soup, to meatloaf, and to quiche.
I stock up on orange juice concentrate at $.99 a frozen can, and we drink about one each week. I've also used this in orange chicken recipes.
Using the pantry principle to grocery shop, I have a set price point I won't spend over on particular items. I shop to replenish my stock rather than for specific meals, so it's helpful to know where I can get the best deal on things I buy regularly so I can restock and stay on budget.
Do you have stores with bulk bins in your area? What are your best finds?
Do you have stores with bulk bins in your area? What are your best finds?
No comments:
Post a Comment